Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Dzsö...dzsö...dzsö... Gender.

2020-02-26

Dzzzsender.
Akárhol hagyja el ez a szó bárki billentyűzetét, legyen az önjelölt netfirkász vagy átlagos facebookbárki, biztos, hogy cunami jellegű nyálfröcsögés követi.
Az első pár topkommentben már előkerülnek a szavak, hogy "transznemű", "kezeltetném", "feminista" vagy akár csak, hogy "veszélyes a társadalomra" - ami ugyan nem szó, hanem inkább frázis, de egye fene.
Én személy szerint azt gondolom, hogy itt is, mint sok más témakörnél a tudatlanság szedi legnagyobb részben az áldozatait. Hogy legyen némi gyorstalpaló is ebben a bejegyzésben, röviden foglaljuk össze, mi is az a "gender", és mi is ez a tudatlansági faktor, ami a tök indokolatlan kommentek nagy részéért felel.
Mi a gender?
A gender az angol szó a nemre, azaz az ivarra. Az embernél, sok állatfajhoz, de még növényhez is hasonlóan két ivar jelenik meg, ami a szaporodás egyik fajta formáját hivatott képviselni. A szaporodáshoz két különböző ivarú, azaz nemű egyed szükséges.
A magyar nyelvbe átemelt gender szó viszont már némileg elrugaszkodik eredeti jelentésétől, és nem a biológiai nemre, hanem a társadalmi nemre használatos. Hogy mi a különbség? A biológiai nem magába foglalja az elsődleges nemi jellegek (értsd: ivarszervek), illetve másodlagos nemi jellegek (értsd: kamaszkori hormonváltozás hatására megjelenő külső eltérések a két nemnél, úgy mint férfiaknál szélesebb váll, erősebb szőrzet; nőknél szélesedő csípő, mellek növekedése, stb) összességét. Ez tehát az a biológiai nem, amivel születünk és amit nem választhatunk meg. Ezt az élet kidobja kockával, vagy inkább kromoszómával, hogy most nekünk XY vagy XX jutott.
Ezzel szemben ott van a társadalmi nem, és ő ennek a cikknek és a nyálfröcsögésnek is a legnagyobb sztárja, noha utóbbinál nem igen ismerik el. A társadalmi nem a társadalomban betöltött szerep és a biológiai nem kapcsolata. Állatfajoknál is van szerepe, az embernél is már egész korai leletek alapján megállapítható a létezése. Ez nagyjából azt takarja, hogy a legtöbb társadalomban meg volt az általános férfi illetve női szerepkör. Okoska-példa: ősember vadászik, ősasszony vigyáz a kölkökre.
Ennek a fajta felállásnak természetesen jó oka van. A gyerekek amúgy is elég könnyen ki tudnak purcanni, szóval ha még apuval mennének vadászni, akkor lehet, most nem írnám ezt a cikket, mert a fajunk nem maradt volna fenn. Anyu pedig a gyerekvigyázás mellett azért tudott egyéb tevékenységeket végezni sok esetben, mondjuk bogyókat, gyökereket kiásogatni, vagy az élelmesebb beásta a gyereket a földbe és így kvázi bármilyen munkát elvégzett közben. (-> lásd: Móricz Zsigmond: A kondás legszennyesebb inge).
Azonban ez az a pont ahol elérkeztünk a gender lényegéhez, és itt szokott megindulni a vita. Fontos leszögezni, hogy a társadalmi nem NEM egy örök érvényű dolog és nem egyetemes! Különböző kultúrák, különböző társadalmak mind-mind máshogy viszonyultak hozzá, ugyanis a részletekbe menő gender-jellemrajz renget mindentől függött. Nyilván a gyerekszülés és kezdeti fázisú nevelés (azaz a szoptatás) ideje alatt az anya kvázi nélkülözhetetlen volt mindig és mindenhol, de ezt leszámítva minden más képlékeny. Sőt, még itt is megvan a kibúvó, hiszen még Európában is bevett volt, hogy például arisztokrata családokban nem az anya szoptatta és nevelte a csemetét, hanem a szülés után egy dajka vette magához, az anya pedig visszatérhetett a megszokott életviteléhez. Később, mikor a gyereket már lehetett nemesebb dolgokra tanítani a wc-be szarásnál, akkor már az anya is részt vett a nevelésben.
A globalizációval a világban lévő társadalmi nemek színváltozatai is szép lassan a kihalás szélére sodródtak (sok más témához hasonlóan, de erre másik bejegyzésben térnék ki), így nem nehéz őket szélsőségesnek látni a nézőpontunkból, hiszen mi itt, ebben a korban csak egyet látunk magunk körül.
Azonban sokan felejtik el ezt a kulcsszót, hogy NÉZŐPONT. Magyarországon jelenleg a leginkább államilag és közerkölcsileg (igen, sajnos) protezsált forma az, hogy a nő a családra fókuszáljon, míg a férfi a kenyérkereső.
Tehát a gender lényege nem a biológiai nem megváltoztatása, azaz a transzszexualitás, hanem a társadalmi nemekhez kötő elvárások flexibilissé tétele és kiegyenlítése.
Azaz, lehet bárki biológiailag nő, miközben ő nem akar családot és inkább karriert akar építeni. Illetve férfi az is, aki nem akar magára erőltetni egy macsó-kultuszt, és lehet, hogy inkább óvóbácsi lenne, mert a gyerekekkel kijön.
Ehhez azonban kell egy nagyon fontos összetevő, mégpedig az emancipáció. Hiszen amíg lenézzük az egyik nemet és megpróbáljuk áltudományosan megindokolni, hogy az miért is rosszabb a másiknál, addig a társadalomban betöltött szerepek sem lehetnek ennyire egészségesen rugalmasak.

Hozzászólások (0)